Земетресения
Земетресението е природно бедствие, което не може да бъде прогнозирано и предотвратено. Представлява внезапно освобождаване на натрупана в Земната кора енергия.
Балканският п-в е най-активният сеизмичен възел от Алпо-Хималайският сеизмичен пояс. Висока активност се наблюдава в западна Турция, Гърция, област Вранча (Румъния), Македония, Албания, Сърбия.
Земетресенията в България имат огнища главно в горната част на земната кора (до 30-35 км), и по-рядко са разположени в долната кора (до 50 км в Югозападна България).
Информационни системи и продукти
Сеизмични събития в България и околните земетръсни зони
Визуализира резултатите от системата за автоматична обработка за период от 30 дни от текущата дата. Изобразяват се събития с локален магнитуд над 4.0 в региона от 34°N до 47°N г.ш. и 18°E до 32°E г.д. Изобразяват се събития с локален магнитуд над 2.0 в региона от 39°N до 46°N г.ш. и 20°E до 30°E г.д.
Карта на Национална цифрова сеизмична мрежа на България
Показва станциите и уредите от Националната система за регистрация и разположението им върху картата на България. За всяка станция е показано име, географско положение, надморска височина, модели на апаратурата и графика на нивата на шум.
Каталог на земетресенията в България
Таблото съдържа историческа информация за земетресенията с магнитуд над 3.0 в България и близката околност за периода от 50 г. пр. Хр. до наши дни. Кликът върху всеки епицентър дава таблица с основните параметри на земетресението.
От менюто на картата могат да бъдат изобразени два сеизмични каталога – един на всички събития за споменатия период и един, съдържащ само независими събития (без форшоци и афтършоци), както и очертанията на сеизмичните зони в България. Представени са и 4 интерактивни диаграми чрез които може да се филтрира информацията съответно върху картата и останалите диаграми.