Гравитационни аномалии
Стойността на силата на тежестта на земната повърхност зависи от формата и вътрешното разпределение на масите на Земята. Ето защо, неговото изучаване доставя ценни данни както за формата ѝ, така и за вътрешният ѝ строеж.
За целите на геофизиката се определя и анализира т.нар. аномалия Буге (наречена в чест на френския учен Pierre Bouguer), която отразява плътностните нееднородности в геоложкия разрез.
Картата на аномалията на Буге дава добра представа за подповърхностната плътност. Ниските (отрицателни) стойности на аномалията на Bouguer показват по-ниска плътност под точката на измерване. Високите (положителни) стойности на аномалията на Bouguer показват по-висока плътност под точката на измерване.
Стойностите на гравитационното поле на земната повърхност зависят от земните структури, вариращи в пространствени мащаби от 1 m до 10 000 km.
По-дълбоките структури произвеждат обширни гравитационни аномалии, докато по-малките и по-плитки структури се отразяват с по-малки и бързопроменливи стойности на полето.
Често ефектите с по-голяма дължина на вълната се наричат регионални тенденции, докато характеристиките с по-къса дължина на вълната се наричат остатъчни или локални аномалии.