Геомагнитни бури
Геомагнитните бури представляват големи и резки смущения в стойностите на Земното магнитно поле, причинени от взаимодействието му със Слънчевия вятър. В рамките на секунди и минути полето се изменя със стотици и хиляди нанотесли. Това може да продължи от няколко часа при слабите бури до няколко седмици при най-силните.
Магнитните бури се причиняват от изригвания на Слънцето – т.нар. коронални изхвърляния на маса. Това явление представлява мощна експлозия, която изстрелва в пространството облак от плазма – протони и електрони. Те политат със скорост от порядъка на 700-900 км/сек. и ако активната област се намира в геоефективна орбита, достигат до Земята за 2-3 дни. Там ги посреща щитът на Земната магнитосфера, който ежедневно ни предпазва от Слънчевия вятър. Благодарение на своята плътност и висока скорост обаче, заредените частици успяват да го преодолеят и да проникват в йоносферата като образуват мощни токови системи – около екватора и около полюсите. Формира се магнитна буря.
Локален К-индекс
Степента на геомагнитната активност се характеризира с геомагнитни индекси. Има локални индекси, които се изчисляват по данни от една геомагнитна обсерватория и планетарни, характеризиращи планетарните смущения на геомагнитното поле като цяло.
От 1932 г. в магнитните обсерватории се изчислява тричасов К–индекс, който определя степента на смутеност на геомагнитното поле и се изразява в балове от 0 до 9 по скала, възприета от Международната Асоциация по геомагнетизъм и аерономия (IAGA).
За географските ширини на България локалният К–индекс се определя по данните на Националната геомагнитна обсерватория – Панагюрище (PAG).
Графиката на К-индекса обикновено използва цветовете на светофара. При стойности от 0 до 3, стълбчетата на индекса са оцветени в зелено, което означава, че полето е спокойно. При стойност 4, стълбчето е оцветено в жълто – внимание, имаме наблюдавани смущения на полето. При стойности от 5 нагоре, графиката е червена, което означава, че е регистрирана буря. Бурята от своя страна бива слаба (К=5), умерена (К=6), силна (К=7), много силна (К=8) и екстремна (К=9).
Данни в реално време: http://data.niggg.bas.bg/magn_data1/dailymag_bg.php
Прогностичен планетарен Кр-индекс
Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле. Той се дава в относителни единици от 0 до 9, а стойността му се определя от данните на 12 геомагнитни станции, разположени в двете полукълба на Земята. Резултатите се публикуват след изтичането на календарния месец. Поради факта, че аномалиите в земното магнитно поле се причиняват от потоците заредени частици, изхвърлени от Слънцето които, навлизайки в земната атмосфера предизвикват токове и от там – вариации на магнитното поле на Земята, съществува възможност да се определи степента на смутеност на земното магнитно поле от параметрите на слънчевия вятър. Това се оказва възможно поради наличието на данни от спътниците ACE и DSCOVR. Разработената методика позволява да се изчисли приблизителна оценка на индекса Kp наречена Kpm за всеки 15мин. Публикува се и прогнозната стойност за следващите 6 часа от текущия момент на базата на поведението на геомагнитната активност през изминалите две денонощия по метода на Винер – Хопф.
Данни в реално време:
http://data.niggg.bas.bg/kp_for/kp_mod_bg.php