
Гравитационни и геомагнитни изследвания
Г
равитационната сила, наречена още сила на тежестта, с която Земята действа на телата е насочена към нейния център. Ако се пренебрегне денонощното въртене на Земята, тогава силата на тежестта ще зависи от масата на тялото и земното ускорение.
Картата, построена по данните на спътниците GRACE 1 и GRACE 2, показва връзката между масата и гравитацията установена от Нютон преди стотици години. Силата на гравитационното поле в дадена точка се изчислява като гравитационна сила на единица маса. Локалните вариации в стойностите на g се наричат аномалии.
Гравитационният и магнитният метод в геофизиката са основна част от набора методи за изучаване на вътрешния строеж на Земята, използвайки установени зависимости между физическите свойства на скалите и измерените на повърхността полета.
Информационни системи и продукти
Характеристики на геомагнитното поле в България за периода 2007 – 2023г.
Визуализира годишен ход на хоризонталния, вертикалния, тоталния интензитет и инклинацията, годишно и месечно разпределение на магнитните бури, календар на магнитните бури и други статистически данни.
Стойности на магнитното поле по данни на ГМО Панагюрище
Данни за изменението на геомагнитното поле в реално време. Филтрираният сигнал, подобно на сеизмограма, показва ясно регистрираните смущения на полето, тяхната големина и продължителност.
К-ндексът е мярка за смутеността на Земното магнитно поле и се мени от 0 до 9. При стойности на К от 0 до 3 се приема, че полето е спокойно, при К=4 казваме, че има смущения и от 5-та до 9-та степен говорим за буря. За територията на нашата страна, К-индексът се изчислява от Геомагнитната служба на НИГГГ-БАН по данните на единствената у нас геомагнитна обсерватория, която се намира в гр. Панагюрище.
Прогноза за планетарния К-индекс
Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле. Той се дава в относителни единици, които варират от 0 до 9 в зависимост от смутеността на полето. Виж скалата горе.
Стойността на индекса Kp се определя от данните на 12 геомагнитни станции, разположени в северното и южното полукълбо на Земята. Резултатите се публикуват след изтичането на календарния месец. За целите на оповестяване на заинтересуваните инстанции и на цялото общество съществуват методи за определяне на приблизителна стойност на индекса, т.е. на смутеността на земното магнитно поле във всеки текущ момент. Доверителният интервал на тази стойност при вероятност 50% е 0.63. Публикува се и прогнозната стойност за следващите 6 часа от текущия момент. Прогнозата се изчислява на базата на поведението на геомагнитната активност през изминалите две денонощия по метода на Винер – Хопф.
Информационна система за работа с геопростанствени данни
Уеб-базираната информационна система на НГИЦ за визуализация и работа с геобази данни съдържа геопространствени данни за територията на България. Тя е разработена, използвайки официални източници с регламентирани геопространствени данни, в т.ч. държавни институции (АГКК, АПИ, МЗХ, МОСВ и др.), свободно достъпни европейски и световни геобази, и данни, разработени в НИГГГ. Към момента, информационната система е достъпна за вътрешната мрежа на НИГГГ- БАН. Предстои организирането на оторизиран досъп за партньорите по проекта и външни потребители.