Гравитационни и геомагнитни изследвания
Г
равитационната сила, наречена още сила на тежестта, с която Земята действа на телата е насочена към нейния център. Ако се пренебрегне денонощното въртене на Земята, тогава силата на тежестта ще зависи от масата на тялото и земното ускорение.
Картата, построена по данните на спътниците GRACE 1 и GRACE 2, показва връзката между масата и гравитацията установена от Нютон преди стотици години. Силата на гравитационното поле в дадена точка се изчислява като гравитационна сила на единица маса. Локалните вариации в стойностите на g се наричат аномалии.
Гравитационният и магнитният метод в геофизиката са основна част от набора методи за изучаване на вътрешния строеж на Земята, използвайки установени зависимости между физическите свойства на скалите и измерените на повърхността полета.
Информационни системи и продукти
Характеристики на геомагнитното поле в България за периода 2007 – 2023г.
Визуализира годишен ход на хоризонталния, вертикалния, тоталния интензитет и инклинацията, годишно и месечно разпределение на магнитните бури, календар на магнитните бури и други статистически данни.
Стойности на магнитното поле по данни на ГМО Панагюрище
Във всяка точка от земната повърхност и околоземното пространство векторът на геомагнитното поле (ГМП), като функция на времето се дели условно на две части: “постоянна”, дължаща се на източници, намиращи се във вътрешността на Земята и “променлива”, имаща извънземен произход. Характерна особеност на вектора на ГМП са непрекъснатите изменения (вариации) на големината и посоката му не само във времето, но и в пространството. Вариациите във времето се регистрират непрекъснато във около 150 постоянно действащи Геомагнитни обсерватории, една от които е геомагнитна обсерватория – Панагюрище.
Прогноза за планетарния К-индекс
Планетарният Kp индекс е мярка за смутеността на земното магнитно поле. Той се дава в относителни единици, които варират от 0 до 9 в зависимост от смутеността на полето. Виж скалата горе.
Стойността на индекса Kp се определя от данните на 12 геомагнитни станции, разположени в северното и южното полукълбо на Земята. Резултатите се публикуват след изтичането на календарния месец. За целите на оповестяване на заинтересуваните инстанции и на цялото общество съществуват методи за определяне на приблизителна стойност на индекса, т.е. на смутеността на земното магнитно поле във всеки текущ момент. Доверителният интервал на тази стойност при вероятност 50% е 0.63. Публикува се и прогнозната стойност за следващите 6 часа от текущия момент. Прогнозата се изчислява на базата на поведението на геомагнитната активност през изминалите две денонощия по метода на Винер – Хопф.