Консорциум
Координатор:
Национален институт по геофизика, геодезия и география-БАН (НИГГГ-БАН)
Участници в консорциума:
- Национален институт по геофизика, геодезия и география-БАН (НИГГГ-БАН)
- Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ)
- Институт по океанология-БАН (ИО-БАН)
- Геологически институт-БАН (ГИ-БАН)
- Институт по математика и информатика-БАН (ИМИ-БАН)
- Институт по информационни и комуникационни технологии-БАН (ИИКТ-БАН)
- Университет по архитектура, строителство и геодезия
- София Тех Парк
Партньори
Национален институт по геофизика, геодезия и география-БАН (НИГГГ-БАН)
Националният институт по геофизика, геодезия и география провежда фундаментални и приложни изследвания в областта на геофизиката, сеизмологията, сеизмична механика, сеизмичното инженерство, геодезията и географията.
Институтът извършва научно-оперативно обслужване на държавата и обществото с мониторингова и експертна информация, анализи и оценки за сеизмичния риск за населени места, сгради и съоръжения, изследва глобалните промени и техните регионални измерения, предоставя модели и решения за оптимално използване на природния и човешкия капитал на страната.
Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ)
Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) е главен изпълнител на научните изследвания и научнооперативни дейности в България по метеорология, агрометеорология и хидрология. Тези дейности следват стандартите в нормативните документи на Световната метеорологична организация (СМО) към ООН.
НИМХ е официален представител на България в СМО.
Институт по океанология – БАН (ИО-БАН)
Институт по океанология – БАН (ИО-БАН) извършва фундаментални и приложни научни изследвания в областта на океанологията в съответствие с националните приоритети и световните тенденции.
Изследователската, научно-приложната и експертната дейност са насочени към разработването на стратегия за устойчиво развитие и управление на екосистемата на Черно море, в съответствие с регионалното и европейското законодателство, прилагайки екосистемен подход.
Дейността на ИО – БАН обхваща научни изследвания и обучение в приоритетните направления: морска физика, химия, хидрология, климатология, геоморфология, геология, морфодинамиката на морското дъно и крайбрежната зона, биология и екология на морето, хидродинамика и литодинамика на крайбрежната зона и оперативна океанография.
Геологически институт – БАН (ГИ-БАН)
В Геологическият институт (ГИ-БАН) се извършват научни и научно-приложни изследвания по всички важни за България аспекти на геоложката наука. Институтът е най-голямата национална геоложка научно-изследователска и научно-експертна организация в страната. Тук се съчетават както класическите направления на геологията, така и днешните приоритети в областта на науките за Земята.
Институт по математика и информатика – БАН (ИМИ-БАН)
Институтът по математика и информатика – БАН (ИМИ-БАН) е единственият институт на БАН в областта на математиката и един от водещите в страната с тема информатика и компютърни науки.
Мисия на института е развитие математиката и информатиката чрез научни изследвания и приложение на математиката и информатиката в националните образователни програми и процеси на всички нива.
Институт по информационни и комуникационни технологии – БАН (ИИКТ-БАН)
Мисията на Института по информационни и комуникационни технологии – БАН (ИИКТ-БАН) се състои в провеждане на фундаментални и приложни изследвания в областта на компютърните науки, информационните и комуникационните технологии (ИКТ), както и в разработка на иновативни интердисциплинарни приложения на тези технологии.
Утвърдените научни тематики на института са насочени към ключови области на ИКТ: съвременни високопроизводителни изчисления; обработка на големи данни; интелигентни интерфейси (обработка на текст, реч, аудио, изображения, сензорна информация); оптимизация и интелигентно управление. ИИКТ-БАН има и значителна експертиза в областта на развитие на модели за ръководство и управление на информационни ресурси и киберустойчивост.
Университет по архитектура, строителство и геодезия
В УАСГ се изучават Архитектура, Урбанизъм, Строителство на сгради и съоръжения (ССС), Транспортно строителство (ТС), Водоснабдяване и канализация (ВиК), Хидротехническо строителство (ХТС), Хидростроителство (ХС), Хидромелиоративно строителство (ХМС), Геодезия, Устройство и управление на земи и имоти (УУЗИ).
София Тех Парк
Цета на София Тех Парк е да се превърне в престижна локация за световните, регионални и национални изследователи и иновативни компании, давайки пример за икономика на знанието в България и региона на Балканите. Приоритети в работата са засилването на конкурентоспособността на науката и предприемачеството чрез подобряване на обмена на знания между академичните среди и бизнес общността, подпомагайки стартиращите компании и иновативните идеи, катализирайки процеса на комерсиализация на научните изследвания.