МОДУЛ 1 „Мониторинг и изучаване на Земята и околоземното пространство“
Национален институт по геофизика, геодезия и география - БАН
Национална Оперативна Телеметрична Система за Сеизмологична Информация (НОТССИ) е създадена през 1980 г. Предназначението и основните задачи на НОТССИ са:
- Регистрация на земетресенията, реализирани на територията на страната и близката околност;
- Оперативен пренос на информацията от станциите до центъра за данни в НИГГГ;
- Експресна обработка на данните за земетресения, усетени на територията на страната;
- Информиране на отговорните държавни органи с цел взимане на спешни мерки в засегнатите райони;
Към настоящия момент сеизмологичната мрежа включва 42 цифрови сеизмични станции, разположени на територията на страната, в това число и 2 локални мрежи в близост до АЕЦ Козлодуй и солодобивния комплекс до гр. Провадия съответно с 3 и 5 цифрови сеизмични станции. Оборудването на сеизмичните станциите се състои от цифрови станции DAS 130 на фирмата Reftek, цифрови станции Bazalt на фирмата Kinemetrics и 3-компонентни и еднокомпонентни сеизмометри. В 27 от станциите има инсталирани и акселерометри. В рамките на финансирането по проект НГИЦ са закупени три цифрови сеизмични станции от ново поколение от типа Wrangler на фирмата Reftek (6 канални дигитайзери), три широколентови сеизмометри от тип REFTEK Colt и съответните кабели и окомплектоващи модули, както и два нови акселерометъра Etna 2 на фирмата Kinemetrics.
Центърът за данни разполага със специализиран сеизмологичен модул за автоматична епицентрия по Р- и S- вълни, разработен от фирма Gempa GmbH (Германия) за нуждите на НОТССИ и имплементиран към основния софтуерен пакет за автоматична епицентрия SeisComP3, както и интерактивен модул за определяне на моментния тензор на механизмите на земетресенията. Паралелно с тази система работи и SNDM (Seismic Network Data Monitoring) (2006) система за автоматична епицентрия с алармени модули и публикуване на параметрите на земетресенията чрез WEB базирано приложение.
Осъществява се и отдалечен контрол на състоянието на всички станции и поддържане на три типа архиви чрез специални софтуерни модули. Разработени са приложения за обмен на сеизмологична информация и данни с национални и международни центрове и служби.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Цифрови сеизмични станции (3 и 6 канални дигитайзери), на фирма RefTek Systems Inc., инсталирани в 26 сеизмични станции на НОТССИ (2006-2021).
- Три сеизмични станции (дигитайзери) на фирма RefTek Systems Inc., за инсталиране в нови локации (2021-2023).
- Цифрови сеизмични станции (3 и 6 канални дигитайзери), на фирма Kinemetrics, инсталирани в 16 сеизмични станции на НОТССИ (2013).
- Цифрова сеизмична станция (6 канален дигитайзер), на фирма RefTek Systems Inc., инсталирана в 1 сеизмична станция на о. Ливингстън (2014-2021), Българска антарктическа база (БАБ).
Предназначението на цифровите сеизмични станции (дигитайзери) на НОТССИ е цифроване на сеизмичния сигнал, регистриран от сеизмичните датчици и предаване в реално време на цифровия сигнал към Сеизмичния център в НИГГГ за автоматична обработка и изчисляване на параметрите на регистрираните сеизмични събития. Цифровата сеизмична станция на о. Ливингстън (БАБ) регистрира сеизмични сигнали в тектонично активния регион на Южношетландските острови в рамките на няколко проекта (2014-2021) и като част на НОТССИ.
- Сеизмометри (датчици на земна скорост): 3-компонентни – модели RefTek 151, RefTek Colt, STS-2, STS-1, Guralp CMG, KS2000 , GEOPHONE GS11D , инсталирани в 33 сеизмични станции на територията на България и 1 постоянна станция на о. Ливингстън; 1-компонентни – модел S13 , инсталирани в 9 сеизмични станции на НОТССИ.
- Три сеизмометъра на фирма RefTek Systems Inc., за инсталиране в нови локации (2021-2023). Сеизмометрите се използват за регистриране на еластични земни вибрации, породени от тектонични и антропогенни източници.
- Акселерометри (датчици на земно ускорение): триаксиални – модели 131А-02/3 и 147-01/3 на фирма RefTek Systems Inc., инсталирани в 11 сеизмични станции на НОТССИ; модел -Episensor на фирма Kinemetrics, инсталирани в 16 сеизмични станции на НОТССИ. Два акселерометъра модел Etna 2 на фирмата Kinemetrics (2022). Акселерометрите се използват за регистриране на земетресения със среден и голям магнитуд.
- Детектор RECCO R8 – 1бр. Ръчен детектор на заровени в снега маркери (2021) на о.Ливингстън, Българска антарктическа база.
- Устройство за предаване на сеизмологични данни към CTBTO във Виена, Huges Network System LLC. – 1бр. Представлява комуникационна система със сателитна и наземна интернет свързаност към Организацията на ДВЗЯО (2018).
- Цифров радиомодем модел Afar, Afar Communications Inc. – 2бр. Цифрова радио антена; за приемане/предаване на сеизмични данни от/към локалните станции (2017) на сеизмична мрежа Провадия към сеизмична станция Провадия.
- GNSS приемник Trimble R8s -440 канала, Trimble Inc. 1бр. (2019). Приемник за сигнали от глобалната навигационна сателитна система. Използва се за регистрира движенията на ледниците на о.Ливингстън, Българска антарктическа база
- Антенен спектрален анализатор HF-6065 V4, Китай – 3бр. (2018-2021). Устройство заанализиране на свръх високо честотен сигнал от мобилните мрежи с цел сеизмичен прогноз, ГФО Витоша, София
Данните от сеизмичния мониторинг на силни земетресения имат ключово значение за ефективно решаване на проблемите свързани със земетръсната защита на сгради, инженерни съоръжения и инфраструктура, както и за осъществяване на адекватна държавната политика по превенция и управление на земетръсния риск. Инструменталното регистриране на сеизмичните въздействия, във вид на акселерограми, чрез националната мрежа от акселерометрични станции, осигурява данни и предоставя реална информация за характера на земетръсните въздействия в района на всеки регистрационен пункт.
Към настоящия момент акселерометричната мрежа се състои от 18 цифрови станции, разположени на територията на страната (станции тип ETNA и тип GSR12/18 /3-компонентни/). Записите се обработват и архивират в центъра за обработка на данни, разположен в НИГГГ-БАН.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Триосов цифров акселерограф Модел: ETNA, Производител: Kinemetrics 25бр. (2004-2009). Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури предизвикани от земетръс. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента.
- Триосов цифров акселерограф Модел: GSR-12 и GSR-18, Производител: GeoSIG 4+3 бр. (2006 и 2007) Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръженияи други структури предизвикани от земетръс. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента.
- Триосов цифров акселерограф Модел: ETNA2, Производител: Kinemetrics 5бр. (2016-2018) Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури предизвикани от земетръс. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента.
В Лабораторията по Сеизмично инженерство се извършват динамични експериментални и числени изследвания свързани със земната основа, сгради и съоръжения, както следва:
- Оценка на сеизмичния риск на населени места, сгради и съоръжения: Определяне на параметрите на очакваните сеизмични въздействия; Експериментални изследвания за идентифициране на динамичните характеристики на земна среда, сгради и инженерни съоръжения; Изследване на реагирането на динамични въздействия на системата земна среда – конструкция – оборудване; Вероятностен анализ на надеждността на отговорни строителни конструкции.
- Намаляване на разрушителния ефект на земетресенията: Обследване, анализ и оценка на пораженията от силни земетресения у нас и в чужбина; Изследване и оценка на сеизмичната устойчивост/уязвимост на всякакъв вид сгради и инженерни съоръжения; Екологична защита чрез сеизмично осигуряване на АЕЦ, ТЕЦ, язовири, химически технологии и др.; Създаване на конструктивни системи, активно противопоставящи се на сеизмичните въздействия; Намаляване на сеизмичната уязвимост на паметници на културата.
Лабораторията разполага със следното оборудване:
- 12-канален цифров акселерограф Модел: К2, Производител: Kinemetrics 1бр. (2004)
Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно до 11 хоризонтални/вертикални и една вертикална компонента с външни датчици. - 6-канална цифрова система регистрация на трептения Модел: GSR-16PC, Производител: GeoSIG 1бр. (2007)
Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно до 6 хоризонтални/вертикални
компонента с външни датчици. - 3-канално записващо устройство. Модел: DR-4050, Производител: EENTEC 1бр. (2009)
Служи за записване на трептенията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента (скорости). - Сензор за ъглови скорости Модел: R-1A3, Производител: EENTEC 1бр. (2009)
Триосов сензор за регистрация на трептенията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури, предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента (ъглови скорости). - Триосов цифров акселерограф Модел: GEO- A200, Производител: GEObit 2бр. (2023)
Служи за записване на ускоренията на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури, предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента. - Триосов цифров сеизмометър Модел: GEOtiny30, Производител: GEObit 2бр. (2023)
Служи за записване на скоростите на земната повърхност и на сгради, съоръжения и други структури, предизвикани от земетръс, антропогенни и техногенни източници, включително микротрептения. Записват се едновременно две хоризонтални и една вертикална компонента.
Изграждането на Националната GNSS мрежа започва през 2007 година и към момента перманентните GNSS станции, собственост на НИГГГ са 18.
Данните от перманентните станции се получават, архивират, обработват и анализират в Център за обработка и анализ на GNSS измервания. Данните са в т.нар. RINEX (Receiver Independent Exchange Format) формат и съдържат фазови разлики, псевдоразстояния от станциите до GNSS спътниците, доплерови числа и др., които се използват за геодезически приложения. Инсталираната апаратура е GR10/Leica, СНС, V100. Към оборудването Към оборудването са включени тотална станция TCR 405 и дигитален нивелир. Получаваните, на базата на обработка и анализ на GNSS данните от перманентните станции, продукти са основно: 1) временни редове с координатите на перманентните станции; 2) високоточни координати на перманентните GNSS станции и 3) скорости на перманентните GNSS станции.
Центърът за обработка и анализ на GNSS измервания е създаден през периода 2002 – 2003 година във връзка с ангажиментите на Департамент Геодезия по изграждането и поддържането на Държавната GPS мрежа на Република България. Центърът е оборудван с високотехнологична компютърна техника и притежава най-съвременен софтуер за обработка и анализ на GNSS измервания.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- GNSS система V100 V100/Hi Target 2 бр., ГНСС измервания за определяне на СДЗК (2020) НИГГГ (ст.414)
- GNSS станция GR10/Leica 2 бр. Станция от Перманентната мрежа (2016) Сандански, станция НИМХ, ГМО Панагюрище
- GNSS станция CHC 3 бр. Станция от Перманентната мрежа (2018) Пловдив, базова станция Виваком, Пристанище Бургас – мареограф, Шумен, бул.“Мадара“ 29 вх.Б
- Тотална станция TCR 405 и диг.нивелир Leica 1бр. Използва се за геодезически измервания по научни проекти (2013) НИГГГ (ст.414)
Суровите данни от мареографните станции Варна и Бургас, получени от инсталираните през 2013 година радарни мареографи, представляват регистрации на морското ниво със честота 1 Hz. Регистрациите се осредняват на минутни и часови стойности. Часовите стойности са достъпни на сървър, базиран в Института по океанология и са достъпни за потребители с разрешението на НИГГГ и АГКК.
Мареографните станции са собственост на АГКК. Според Закона за геодезия и картография, НИГГГ на БАН осъществява научното обслужване на мареографните измервания – обработката и анализа на мареографните данни за получаване на средното морско ниво, тренд, сезонни вариации и приливни компоненти.
На интернет страницата на НИГГГ/НГИЦ се визуализират мареографните регистрации на морското ниво във Варна и Бургас в реално време.
http://niggg.bas.bg/wp-content/uploads/2014/02/mare/text.html
Геомагнитната обсерватория в гр. Панагюрище (Географски координати: 42°30,9′N, 24°10,6′E) извършва непрекъсната регистрация на вариациите на елементите на геомагнитното поле. Тя е единствената специализирана структура в България, която осигурява мониторинга на геомагнитното поле на територията на нашата страна и подава информация на държавните институции и обществеността.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
Системи за непрекъсната регистрация на геомагнитното поле:
Система 1:
- Three -axial magnetometer model FGE, Suspended version, DTU Space, Denmark – 2005 г.
- Proton magnetometer GSM 90, GEM Systems, Canada – 2005 г., използван за непрекъсната регистрация на вектора на геомагнитното поле (основна система).
Ситема 2:
- Three -axial magnetometer model FGE, Standard version, DTU Space, Denmark -2017 г.
- Proton magnetometer GSM 90, GEM Systems, Canada – 2005 г. използван за непрекъсната регистрация на вектора на геомагнитното поле (резервна система).
Ситема 3:
- Three-axial search coil magnetometer, 100Hz sampling rate, sensitivity 10 mV/nT – 100 mV/nT, frequency band 5 mHz – 20 Hz, intrinsic noise is 0.05 pT/√((Hz)) at 1 Hz, използван за изследвания на надлъжното разпространение на ULF сигнали – 2007 г.
Уреди за абсолютни геомагнитни измервания:
- DI-flux (Zeiss theodolite THEO 020B with Bartington MAG01 fluxgate) 1997
- DI-flux (Zeiss theodolite THEO 010B & FluxSet DMI magnetometer), MINGEO, Hungary – 2018 г.
Уреди за полеви геомагнитни измервания:
- Overhauser effect proton precession gradientometer GEM Systems type GSM19w with VLF system, 2022 г.
- Overhauser effect proton precession magnetometer GEM Systems type GSM19, 2008 г.
- Three-component precision magnetometer, LEMI 018, 2008
Система за прогнозиране на смутеността на геомагнитното поле
Системата за определяне на степента на смутеност на земното магнитно поле използва като входни данни параметрите на слънчевия вятър, получавани от стационарен спътник извън земната атмосфера Advanced Composition Explorer (ACE). Разработената от колектив на НИГГГ – БАН методика позволява да се изчисли една приблизителна оценка на индекса Kp (наречена Kpm) по тези данни, които са достъпни всеки 15 минути. Публикува се ипрогнозната стойност за следващите 6 часа от текущия момент. Прогнозата се изчислява на базата на поведението на геомагнитната активност през изминалите две денонощия по метода на Винер – Хопф.
Палеомагнитната лаборатория към НИГГГ е единствената такава в България и притежава уникална научна апаратура. Създадена е през 1961 г. и функционира без прекъсване досега. Направленията в изследователската работа на Лабораторията се развиват от класически палео-и археомагнитни изследвания в началото, до включване на съвременни изследвания на седименти, почви, растения, антропогенни материали, синтетични минерали в момента. Тези нови направления позволяват значително разширяване на областите на приложение на магнитните методи.
Основните научни направления в лабораторията са:
Археомагнетизъм:
- Изследване поведението на геомагнитното поле в археологическото минало
- Археомагнитно датиране
- Определяне на температурата на изпичане на археологически материали от горяла глина
Магнетизъм на околната среда, включващ:
- Палеоклиматични реконструкции, базирани на изследване на магнитните свойства и техните вариации за льосово-почвените седименти от Северна България.
- Прилагане на магнитния метод за бърза и ефективна оценка на степента на антропогенно замърсяване на почви, седименти и градска среда.
- Изследване на магнитните свойства на почви от България
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Вибрационна ситова машина Analysete 3 Frisch GmbH, Germany (2008) апаратура за отделяне на механични фракции от прахови проби
- Импулсно намагнитващо устройство IM-10-30 ASC Scientific (USA) (2008) апаратура за създаване на лабораторна остатъчна намагнитнеост с постоянно магнитно поле с големина в интервала от 1 мили Тесла до 5 Тесла
- Лабораторна муфелна пещ MF 306 NUVE, Turkey 1(2016) муфелна пещ за лабораторно нагряване на твърди проби в температурния интервал 200 – 1200 оС.
- Ротационен магнитометър Molspin Minispin ASC Scientific (USA) (2008) магнитометър за измерване на остатъчна намагнитеност на скални и археомагнитни проби
- рН метър HI5221 HANNA INSTRUMENTS, USA (2021) настолен изследователски рН/mV измервателен уред за анализ на киселинността на почви
- Автоматичен магнитометър JR6A AGICO, Czech Republic (2006) автоматичен магнитометър за измерване на остатъчна намагнитеност на скални проби с висока чувствителност и две работни скорости
- Дигитален микроскоп KERN OZL-46 KERN & Sohn GmbH, Germany (2021) оптичен стерео микроскоп с дигитална фотокамера
- Инкубатор 2 в 1 GP-30BE FAITHFUL Instrument (Hebei) Co., LTD, China (2023) лабораторен уред за поддържане на постоянна температура в интервала 5 – 80оС, с принудителна циркулация на въздуха
- Сух стерилизатор 74л., модел UN 75 Memmert, Turkey (2020) уред за сушене на почвени проби, температурен обхват – до 300оС над стайната
- Капамост MFK-1A AGICO, Czech Republic (2011) апарат за измерване на магнитна възприемчивост на три работни честоти, с автоматична приставка за измерване на анизотропия на магнитната възприемчивост
- Лабораторна центрофуга Сигма 2 – 6 с летящ ротор 4 х 100мл. контейнери Sigma Laborzentrifugen GmbH, Germany (2013) Лабораторна центрофуга за центрофугиране на малки обеми течности за отделяне на ултрафината фракция от седименти след механично мокро пресяване
- Термичен демагнетизатор – лабораторна пещ за температурно размагнитване MMTD Magnetic Measurements LtD, UK (2004) екранирана от земното магнитно поле пещ за температурно размагнитване на скални образци
- Размагнитващо устройство Molspin, Molspin LtD, UK (1985) апарат за размагнитване на скални проби с променливо магнитно поле, максимална амплитуда 100 милиТесла. Приставка за създаване на лабораторна безхистерезисна остатъчна намагнитеност
- Електронна везна модел ABJ 120 – 4M KERN KERN & Sohn GmbH, Germany (2009) Аналитична електронна везна с автоматично вътрешно калибриране при промяна на температурата с 2оС , както и на всеки 4 часа; Прецизност: 0.0001 гр
- Капаметър КТ-6 (2 бр.) Satis Geo s.r.o., Czech Republic (2008) преносим уред за теренни измервания на магнитната възприемчивост
- Екранирана пещ с контролно магнитно поле, Magnetic Measurements Ltd, UK (2022) Екранирана пещ за лабораторни експерименти, свързани с нагряване при контролирани лабораторни условия
- Магнитометър JR-6, AGICO (2021) Измерване на остатъчна намагнитеност
- Уред за определяне на цветове по MUNSELL Pantone (2023) Дигитално определяне на цветовете на археологическа керамика според класификацията на Мюнсел
- Микроскоп – тринокулярен металографичен B-383 MET Optika Optika (2022) Наблюдение с трансмисионно осветление и флуоресценция на образци от археологическа керамика
- Муфелна пещ, NÜVE (2019) Стъпково нагряване на проби от археологическа керамика
Система за прогнозиране на химичното време – предназначена е да предоставя навременна, надеждна информация и прогнози, съобразени с нуждите на различни потребители. Системата използва три модела като отговаря на ограниченията в реално време и предоставя прогнози за следващите дни на почасова база. Използва се система за моделиране на качеството на въздуха US EPA Models-3, състояща се от:
- CMAQ v.4.6 – Общностен многомащабен модел за качество на въздуха, http://www.cmaq-model.org/,
- WRF v.3.2.1 – Модел за изследване и прогнозиране на времето, http://www.wrf-model.org/,
- SMOKE v.2.4 – Система за моделиране на емисиите на ядрото на разредена матрица, http://www.smoke-model.org/.
Информация за измененията на TEC – от решаващо значение за функционирането на системите за спътникова навигация като Global Positioning System (GPS), Global Navigation Satellite System (GLONASS), и бъдещата система Galileo. Разработени са два глобални емпирични модела на ТЕС като са използвани данните на Center for Orbit Determination of Europe (CODE) (ftp://ftp.aiub.unibe.ch/CODE/) за 13 години, 1999-2011. Фоновият TEC модел предлага карти на 31-дневните пълзящи медиани на TEC за един месец напред при дадено UT.ТЕС моделът на влиянието на геомагнитната активност представя карта на актуалния ТЕС и карти на ТЕС за следващите 24 часа. http://data.niggg.bas.bg/tec/page/tec_bg.html
Мрежа от станции за наземни измервания на биологично активната слънчева ултравиолетова (УВ) радиация. Разполага с три постоянни станции, разположени в гр. София, с. Шкорпиловци и в Геофизичната обсерватория „Витоша“. Ежечасно се обновява информацията за нивото на биологично активната УВ радиация на интернет сайта на НИГГГ и се предоставя 24 часова прогноза.
http://data.niggg.bas.bg/uv_index/uv_index_bg.php
Две преносими станции се използват при кампанийни измервания и за сравнителни измервания. Налична апаратура:
- Биометър (2бр.) осигурява бързи и точни измервания на общото количество озон, водни пари и оптична дебелина на аерозола, които се смятат за едни от основните фактори, влияещи върху абсорбцията на UVA и UVB радиацията.
Инструментът е предназначен да измерва директното слънчево излъчване в пет канала с избрани дължини на вълната. Стандартните дължини на вълните са 340nm, 380nm, 440nm, 500nm, 675nm, 870nm, 936nm и 1020nm. Измерването на този прибор се ориентира към Слънцето, а вградената в него програма изчислява стойностите им като вертикални. - Слънчев фотометър (2бр.).
Устройството е предназначено да измерва спектрите на UVA и UVB, като позволява ръчно вертикално ориентиране към Слънцето. 3D UV радиометърът показва интензитета на UVB (наричан още SUV) в минимални еритемни дози на час (MED/Hr). Това е приетата клинична мярка за потенциал за слънчево изгаряне. UVA детекторът измерва UV интензитета в диапазона между 320 и 400 nm. Сензорите UVA и SUV (UVB) са монтирани в горната част на глюкомера, което улеснява насочването на сензорите към целта. Зелен мигащ индикатор на клавиатурата показва кой сензор е активен. В долната част на измервателния уред е осигурен аналогов изход, който позволява на потребителя непрекъснато да наблюдава и записва интензитета, облъчван от активния сензор. - Ултравиолетова цифрова с-ма (2бр.)
Предназначена да измерва UVB радиацията от Слънцето в хоризонтална плоскост с автоматично предаване на данните. Спектралният обхват на устройството, базиран на спектъра на действие на еритема, е 280-320nm – 99,503% и 320-400nm – 0,497%, а обхватът на измерване е 0-10 [MED/час]. Биологичната ефективност на UV облъчването се измерва в MED/час (минимална еритема доза на час). Уредът, с който се извършва измерването първоначално е калибриран от производителя, за да покаже биологичната ефективност на слънчевата радиация, предизвикваща минимално зачервяване на кожата. Обновява се на всеки час и е със свободнодостъпна информация на интернет сайта на НИГГГ. http://data.niggg.bas.bg/uv_index/uv_index_bg.php - Системата за прогнозиране на нивата на тропосферен озон е напълно автоматична и е базирана на съвременни и световно признати модели.
Ползва в пълен обем националната прогноза на времето и прогнозира нивата на приземния озон за 2 денонощия, като изпълнява нормативните и европейско признатите критерии за качество на прогнозата. Обновява се на всеки 12 часа и е общодостъпна на интернет сайта на НИГГГ. http://www.geophys.bas.bg/total_ozone/total_ozone_bg.htm
Лабораторията по ландшафтна екология изследва процесите в ландшафта и тяхното изменение във времето и пространството. Лабораторията е специализирана в оценка на качеството на околната среда и моделиране на пространственото разпределение на химичните елементи в почвата и динамиката на техните съдържания в речните и грунтовите води. Освен експедиционни изследвания, екипът на лабораторията осъществява мониторинг на замърсяването с арсен и тежки метали в долината на р. Огоста, където през 2014 г. е изградена специализирана система за съгласувано наблюдение на почви, грунтови и речни води, която включва 24 тръбни кладенеца, един хидрометричен пункт и една автоматична метеостанция. Част от мониторинговите пунктове са оборудвани през 2016 г. и 2017 г. с телеметрични системи за измервания на всеки 30 минути.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Телеметрични системи LogCom-2 на фирмата SEBA Hydrometrie, Germany (3 бр.), оборудвани със сензори MPS-PTEC (2 бр.) и MPS-D8 (1 бр.) за автоматично измерване на водно ниво, температура, електропроводимост, водороден показател (рН), окислително-редукционен потенциал и разтворен кислород (оптично) в природни води.
Системите са монтирани на един хидрометричен пункт в горното течение на р. Огоста и на два тръбни кладенеца в заливната тераса на реката. Трите пункта са разположени в съседство в границите на един мониторингов полигон. Данните се предават до отдалечен сървър посредством GPRS връзка. Захранването на всяка станция е с шест алкални батерии от 1,5V, които осигуряват работа в продължение на три до шест месеца. - Телеметрична система за измерване на влажност, температура, електропроводимост и окислително-редукционен потенциал на почвата.
Системата е монтирана през 2017 г. в същия мониторингов полигон, където се намират телеметричните системи за наблюдение на водите в долината на р. Огоста. Почвата в участъка е силно замърсена с арсен и тежки метали. Заедно с монтираните вакуумни чаши (виж т. 8.3) системата дава възможност за наблюдение на разтварянето на замърсителите в почвата и придвижването им в дълбочина към грунтовите води. Сензорите са разположение на три дълбочини (60-80см; 95-115 см; 195 см) по почвен разрез в непосредствена близост до един от мониторинговите кладенци. Използвани са три комбинирани сензори GS3 за почвена влажност, електропроводимост и температура на фирмата Meter (предишно Decagon, САЩ), както и шест електрода на фирма
ecoTech (Германия) за измерване на окислително-редукционния потенциал. Записването, съхраняванетоа и преноса на данните до отдалечен сървър посредством GPRS връзка се извършва от регистратор на данни Stylitis-10 (Symmetron, Гърция). Електрическтото
захранване се осигурява от фотоволтаична система с мощност 120W, с контролер Steca SOLSUM 8.8F и акумулаторна батерия с капацитет 24 Аh. След монтажа на сензорите, почвеният шурф е запълнен с послойно извадения материал в обратна последователност на неговото изваждане. - Вакуумна система за пробонабиране от почвено-порови води.
Монтирана е в описания по-горе почвен профил едновременно със сензорите на телеметричната система за почвен мониторинг, описана в т.8.2. Състои се от шест вакуумиращи се PVC чаши с диаметър 32 mm и полиамидна мембрана. Чашите са разположени по двойки на три дълбочини в съседство с почвените сензори. Посредством налягане от -0.6 to -0.7 bar, водните проби се събират в три еднолитрови полипропиленови бутилки, по една за всяка дълбочина. Бутилките са разположени в термоизолирана шахта в почвата в непосредствена блзост до почвения разрез. За постигане на безкислородна среда, системата се продухва с аргон преди всяко вакуумиране. - Автоматична метеостанция La Crosse WS2355 (La Crosse Technology, САЩ).
Измерва и предава до отдалечен сървър данни за температура на въздуха, относителна влажност, атмосферно налягане, количество на течните валежи и посока и скорост на вятъра. Сензорът за валеж е от типа „кобилица“ и не е оборудван с нагревател за стапяне на твърдите валежи. Метеостанцията е монтирана в долината на р. Огоста на около 5 km от мониторинговия полигон. - Полеви мултиметър KLL-Q със сензор MPS-D8 с инв. номер 243 (2016) на фирмата SEBA Hydrometrie (Germany) за измерване на водно ниво, температура, електропроводимост, водороден показател (рН), окислително-редукционен потенциал и разтворен кислород
(оптично) в природни води.
Използва се за експедиционен мониторинг на качеството на водите. - Настолен лабораторен дестилатор стъклен DP300/Technosklo, Чехия (2014)
Произвежда дестилирана вода с висока чистота за лабораторна употреба. - Лабораторен рН-метър inoLab pH7110/WTW, Germany (2014)
Настолен рН-метър за измерване на водороден показател във води и разтвори - Техническа електронна везна BJ4100D/Precisa Gravimetrics AG, Switzerland 1 (2014)
Техническа електронна везна с максимално измервано тегло 4100g и точност до 0.1g - Таблетираща преса Atlas Manual 15t/Specac, UK (2014)
Ръчна хидравлична преса с натиск до 15 тона. Използва се за изготвяне на пресовани таблети от прахови проби за XRF анализ - Пресформа за таблетиране d-32 mm/Specac, UK (2014)
Представлява стоманен цилиндър с вътрешен отвор с диаметър 32 мм, в който се формова таблетка от прахова проба и спояващо вещество под налягане. Използва се при изготвяне на пресовани таблети от прахови проби за XRF анализ - Вибрационна смесителна мелница с две гнезда MM200/Retsch, Germany (2014)
Предназначена за хомогенизиране на смеси от прахообразен материал в малък обем. Може да бъде използвана и за смилане на растителни и други меки проби при наличие на необходимите метални капсули. - Система за пробовземане, Geocontrol Pro/Geotech, USA (2016)
Уред за пробонабиране от грунтови води с окомплектовка за дълбочина до 10 м. Подходящ за кладенци с воден стълб над 2 m. - Фотометър 9500 kit YSI 9500 (2019)
Анализ на водни проби - Фотометър HI 832000 (2019)
Анализ на водни проби - Походен мултиметър Eijkelkamp 18.50.011 (2009)
За измерване на температура, електропроводимост и водороден показател (рН) в природни води.
Лабораторията е създадена през 2011 г. и има за цел да организира, координира и провежда експериментални интердисциплинарни изследвания и методически разработки за системен анализ и моделиране на карстови геосистеми. Теоретико-методологична основа е разработената оригинална парадигма ProKARSTerra, която съдържа и модел за Интегриран Мониторинг на Карстови Системи (МИКС) и на пещерни системи (Спелео-МИКС).
Той включва:
1) Мониторинг на карстовите води (количество и качество);
2) Спелео-микроклиматичен мониторинг;
3) Радиологичен спелео-мониторинг;
4) Мониторинг на съвременната сеизмо-тектонска активност в пещерите;
5) Социално-икономически мониторинг (СИМ) МИКС се провежда в две форми: експедиционен (месечен или сезонен с портативна измервателна техника) в моделни карстови геосистеми и пещерни системи, представителни за различните типове карст в България и стационарен (непрекъснат инструментален мониторинг) в пещерни системи)
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Система за непрекъснат инструментален мониторинг в Съева дупка (Спелео-МИКС Съева дупка) (2018 и 2021 г.). Включва:
– Автоматична метеостанция WTW520 на VAISALA над входа на пещерата.
– Автоматична метеостанция WTW535 на VAISALA в пещерна зала Купена.
– Сонди GMP222 на VAISALA (обхват 1…10 000 ррm) (2 бр.) за непрекъснат мониторинг на СО2 в пещерните зали Купена и Концертна.
– Инфрачервен брояч LIR (Chambers Electronics) на посетителите в пещерата, монтиран в тесния коридор преди Концертна зала.
– Сензори за температура на въздуха и скалата в залите Купена, Срутището, Концертна и Космос.
– Електрозахранваща и комуникационна мрежа, в която са включени автоматичните станции, сензорите и сондите за непрекъснат мониторинг на различни елементи на пещерната среда в Съева дупка. Използвани са програмни продукти и системи на „Ро и Ни” ЕООД (2021).
Данните от мониторинга постъпват в приемен сървър, разположен в офиса на пещерата. Той е в непрекъсната връзка с Лабораторията, където се извършва обработка, съхраняване, анализ, визуализиране и управление на базите данни.
- Портативни прибори за периодични стационарни и за експедиционни измервания:
– Alpha-E на Saphymo GmbH.
Портативен прибор за стационарно измерване на радон-222 през зададен интервал от време в пещерите Съева дупка (1 бр., 2016 г.) и Бачо Киро (2 бр., 2020 и 2021 г.).
– Hand-Held carbon dioxide meter GM70 на VAISALA (2021 г.).
Портативен прибор за измервания на концентрацията на СО2 в атмосферния, почвения (чрез In-soil Adapter for GMP) и пещерния въздух. Приборът е оборудван с комплект сонди GMP221 и GMP222 с различен обхват.
- Лабораторно оборудване:
– KERN EG на Kern&Sohn Gmb H.D. (2013) Прецизна везна за измерване на проби от теренни изследвания.
- Специализирано оборудване на партньори на Лабораторията:
– Оборудване за мониторинг на радон-222 в български пещери през определени интервали от време. Осъществява се със специално конструирани дифузни камери с пасивни трекови детектори, предоставяни и обработвани от чешки колеги от Department of Radiation Dosimetry, Nuclear Physics Institute на Чешката академия на науките. Мониторингът се провежда от 2011 г. в 45 пещери с повече от 70 измервателни пункта. За целта е организирана и се поддържа специализирана мрежа BGSpeleo-RadNet, базирана в Лабораторията. От 2017 г. с трекови
детектори се провежда мониторинг и в почвата над пещерата Съева дупка.
– Оборудване за непрекъснат мониторинг на активността на радон-222 в български пещери. По предложение и със съдействието на Лабораторията през ноември 2022 г. колеги от Пловдивския университет инсталираха сонди с AlphaSensor, RadonTec GmbH (собствена конструкция) в пещерите Съева дупка, Ухловица и Бисерна (в 2 пункта), а през февруари 2024 г. и в Ягодинската пещера. Данните от мониторинга са достъпни онлайн на https://meter.ac/gs/earth/html/current.html.
– Оборудване за мониторинг на тектоно-сеизмичната активност в разломни структури в български пещери. Използва се 3-D дилатометър TM-71 (известен и като Мауров екстензометър) – оригинален оптично-механичен инструмент с много висока точност, предоставен от Institute of Rock Structure and Mechanics (IRSM) на Чешката академия на науките. Дилатомери са монтирани в пещерите Съева дупка и Бачо Киро (2012 г.), Бисерна (2015 г. в три пещерни зали) и Лепеница и Ухловица (2018 г.). Те са включени в международната мрежа EU-TecNet (European Tectonic monitoring Network) на IRSM (http://tecnet.cz/index.php).
Лабораторията разполага с оборудване, предвидено за дистанционни изследвания, пространствени анализи и изграждане на ГИС-базирани информационни системи.Приложението на близкообхватната фотограметрия (RGB и мултиспектрални сензори) и лазерно сканиране, комбинирано с прецизни GNSS системи за позициониране със сантиметрова точност, осигуряват актуални и прецизни данни за изследван район. Прилагайки най-новите технологии и научно-приложни процеси се постига висока степен на осигуреност с високоточни данни и цифрови модели, необходими за извършване на научна, оперативна и мониторингова дейност.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Система за наземно 3D картографиране FJD Trion S1 – ръчен скенер (SLAM) + 360° камера за оцветяване на облаци от точки. Предназначени са за наземно лазерно сканиране и картографиране на специфични обекти (залесени територии, отделни обекти, подземни структури и др.)
- БЛС DJI Matrice 350 – флагманска дрон-платформа за въздушна фотограметрия и геопространствени данни. Дронът е с IP55 степен на защита – прахоустойчив и водоустойчив, за да работи надеждно при лошо време. Работната температура е от -20° до +50° C.
- Сензори за дистанционни изследвания:
– LіDАR – Zenmuse L2 (лазерен сканиращ модул за DJI Matrice 350 ) – Zenmuse L2 включва LiDAR, самостоятелно разработена IMU система с висока точност и 4/3 CMOS RGB камера за картографиране, предоставяйки на летателните платформи на DJI по-прецизно, ефективно и надеждно събиране на геопространствени данни. L2 може да позволи прецизно сканиране на сложни обекти в разширен обхват и по-бързо придобиване на облак от точки. По време на операции потребителите могат да преглеждат, възпроизвеждат и обработват модели на облак от точки на място, с отчети за качеството на задачите
– Камера DJI P1 – (RGB фотограметрична камера за DJI Matrice 350) – Камерата P1 включва пълноформатен сензор с висока чувствителност с нисък шум, който може да прави снимка на всеки 0,7 s по време на полет. Камерата е оборудвана с глобален механичен затвор и изцяло новата система TimeSync 2.0, която синхронизира времето между модулите на ниво микросекунда, като позволява да се придобиват данни с точност до сантиметър, комбинирани с технологията за компенсиране на позицията и ориентацията в реално време.
- БЛС DJI Mavic 3M RTK с автоматичен мултиспектрален сензор. Безпилотна летателна система Mavic 3M e оборудван с RTK модул за позициониране на ниво сантиметър и комбинирана RGB и мултиспектрална камера. RGB сензор: 4/3 CMOS матрица, 20 MP, Мултиспектрален сензор: 1/2,8-инчов CMOS, ефективни пиксели: 5 MP – (4 × 5MP G/R/RE/NIR);
- БЛС – DJI MAVIC PRO COMBO – 2017. Първа генерация на безпилотна летателна система DJI MAVIC PRO. Компактен дрон с 12 MP RGB камера.
- Дрон DJI MAVIC 2 Pro (2020) – снабден с 20 MP 1″ CMOS сензор Hasseblad L1D-20c камера с променлива бленда (f2.8-f11). Променливата бленда (от f / 2.8 до f / 11) осигурява перфектно качество на изображението както при високо, така и при ниско осветени места.
- Портативен GNSS приемник REACH M2 /Emlid Ltd – 2020. Портативен мултичестотен RTK GNSS модул – 184 канален (приема сигнали от: GPS/QZSS L1C/A, L2C; GLONASS L1OF, L2OF, BeiDou B1I, B2I; Galileo E1-B/C, E5b. GNSS приемника REACH M2 е с възможност за интегриране в както в БЛС, така и в асемблирана от Лабораторията наземна, мобилна RTK станция.
- GNSS RTK приемник KOLIDA K5 / GUANGDONG KOLIDA INSTRUMENT CO., LTD. – 2017. Мултичестотен GNSS- RTK интегриран приемник – 220 канален (приема сигнали от GPS/ GLONASS / Galileo/ BeiDou, SBAS), LINUX OS, интелигентен Web Interface, вграден сензор за наклон.
Центърът по хидрология и водно стопанство извършва изследвания на количественото и качественото състояние и динамика на водните ресурси на различни нива – национално, басейново и локално. Основните научни направления и дейности на центъра са насочени към
1) оценка на състоянието, пространствено-времевите особености и измененията на повърхностните водни ресурси;
2) използване и управление на водните ресурси на различни нива и предназначение;
3) анализ и оценка на натиска върху количественото и качествено състояние на повърхностните води и
4) диференцирана и комплексна оценка на качеството на повърхностните води.
Наличното специализирано оборудване се състои от:
- Уред за вземане на проби от седименти/почви, включващ: ръкохватка с щанга 75 см и 100 см, сонда за пробиване 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- Стерео zoom микроскоп модел: OZL 464T241 с дигитална камера 5 МР и таблет 9.7″ Android LCD-Touchscreen 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- Тринокулярен микроскоп с оптична система коригирана за безкрайност: OBN 135T241 с дигитална камера 5 MP и таблет 9.7″ 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- Термостат инкубатор с охлаждане – „VELP“ Италия – Модел: FOC 120I CONNECT
- Фотометър за определяне мътност на вода 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- Преносим водоустойчив мултиметър за pH/ORP/EC/DO/Налягане 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- Цифров тетратор 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
- GPS: Garmin, Montana 750I, Гармин България 1 бр., 2024 ГФО Пловдив
Институт по океанология - БАН
Институт по океанология – БАН извършва фундаментални и приложни научни изследвания в областта на океанологията в съответствие с националните приоритети и световните тенденции.
Изследователската, научно-приложната и експертната дейност са насочени към разработването на стратегия за устойчиво развитие и управление на екосистемата на Черно море, в съответствие с регионалното и европейското законодателство, прилагайки екосистемен подход.
Дейността на ИО – БАН обхваща научни изследвания и обучение в приоритетните направления: морска физика, химия, хидрология, климатология, геоморфология, геология, морфодинамиката на морското дъно и крайбрежната зона, биология и екология на морето, хидродинамика и литодинамика на крайбрежната зона и оперативна океанография.
Изследователски флот
- Изследователски кораб от регионален клас “Академик”
НИК „Академик“ – 55 м широк, екипаж от 16 човека и 20 учени, подходящи за многоцелеви изследователски мисии. Оборудван със съвременна навигационна апаратура, спуско-подемни устройства, лаборатории и информационна мрежа и с необходимата апаратура за комплексниизследвания на морската среда, както и служи като платформа за опериране с редица мобилни прибори и апаратура за пробонабиране от водната среда и морското дъно. Разполага със CTD – Sea-Bird 911 plus.
- Лодка “Зодиак”
- Две малки надуваеми лодки
- Крайбрежни изследователски бази
– Научноизследователска полева база „Шкорпиловци“ с естакада с дължина 230 м, достигаща до дълбочина 5 м за in situ изследвания.
– Научноизследователската база „Маслен нос“. Подходяща за различни подводни дейности – експедиции, обучение и повишаване на квалификацията на водолазните екипи, полигон за изпитания на океанографски прибори и др.
a. Секция „Химия на морето“
Лаборатория за изпитване “Химия на морето“:
- изследване на въглероден цикъл:
– физикохимични показатели (pH, соленост, електропроводимост, температура, кислород) – комбиниран преносим апарат за измерване Multi Set 3410, WTW;
– TOC, DIC – TOC анализтор TOC-L CSH, Shimadzu;
– обща алкалност – автоматична титрувална система 848 Titrino Plus, Metrohm;
– изследване на биогени – спектрофотометър UV/VIS CECIL 1011
b. Секция „Биология и екология на морето“
Основна лаборатория „Биология и екология на морето“
Оборудване, използвано в отделните направления:
- Фитопланктон – Trinocular Microscope OLYMPUS BX41TF, Inverted Microscope Nikon Eclipse TE2000-U, спектрофотометър SPEKOL 11, спектрофотометър NOVA400р, центрофуга ALC, mod. PK 130, водна баня Memmert, UP50H ултразвуков хомогенизатор MS7, TRILOGY лабораторен флуориметър Model : 7200-000, OPT KIT – CHL A ACIDIFICATN, OPT KIT – CHL A NONACIDIFICATN, OPT KIT – CHL A IN VIVO, In situ флуориметър– Minitracka, кондуктометър Vario cond WTW 340 – i, преносим оксиметър – Oxi 197i, мултипараметричен уред Hanna HI98194, инвертен микроскоп Nikon Eclipse Eclipse Ti-U, флоуцитометър CytoSense, софтуерен продукт CytoUSB, камера за микроскопски анализ CAM-SC180.
- Зоопланктон – стерео микроскопи OLYMPUS SZ30, HUND Wetzlar SM31, OLYMPUS CH30RF200, мрежа Тип Juday, Hensen-Egg Net, Nansen Closing Net, Ring Trawl Net (хоризонтална), мрежа тип Бонго, епипелагична хоризонталан мрежа за микропластмаси, мултипараметрична сонда, мултипараметрична измервателна океанографска система WIMO PLUS, подводен дрон – QYSEA FIFISH PRO V6 PLUS.
- Морски бозайници – буксируема система от хидрофони за акустично наблюдение на морски бозайници HPO3/ST/200M, фотокамера Nikon D5300, цифрова видеокамера – Sony HDR-PJ620, далекоглед Bresser DACHSTEIN ED 20-60X80 1:10, бинокъл DEEP SEA 7×50 WP и Nikon 7×50 WP.
Лаборатория „Макрозообентос“ и Основна лаборатория БЕМ
Zoom – стерео микроскоп OLYMPUS SZX10, OLYMPUS, SZ51, стерео-микроскоп с плавно увеличение NIKON, аналитична везна KERN ALS-120-4N, KERN ABT100-5M, техническа везна KERN EMB 1200-1, дъночерпател тип Van Veen (0.1 m2), дъночерпател тип Van Veen (0.05 m2), дънен бим трал с ширина 2.5 м, леководолазнооборудване, камера с бокс за подводно фото- и видео-заснемане, преносим автономен сонар Deeper Pro+ с wi-fi, дистанционно управляем апарат за подводни виодео-наблюдения и заснемане (ROV), научни драги, мини колонна фреза PROXXON MF 70.
Лаборатория „Макрофитобентос“
Стерeомикроскоп, дисекционен микроскоп, техническа везна, система за отчитане на ФАР под вода, фотоапарат с бокс за подводна работа, надуваема лодка Kolibri – 2 бр., сушилен шкаф, локализираща техника (GPS), квадрокоптер Phantom 4, потопяем флуориметър, растежна (климатична) камера, леководолазно оборудване.
Лаборатория „Молекулярна таксономия и екология на морски хидробионти”
Градиентен PCR апарат Swift MaxPro, модулен 96-гнезден градиентен термосайклър, охлаждаща центрофуга MPW-350R, микроцентрофуга SIGMA 1-14, гел-документационна система, трансилюминатор 302 nm, ламинарен бокс модел UVC-TM-AR, система за ултрачиста вода Sartorius Аrium 611, дестилатор 700/700/Probel, автоклав СА 230 ФА, водна баня GFL 1003, аналитична везна KERN ALJ 160-4NM, техническа везна PFB 1200-2, суха баня с термоблок Labath 24D, спектрофотометър, лабораторен рН метър HANNA pH 211, апарат за хоризонтална електрофореза MSMINI10, апарат за електрофореза MSMINI20, Qubit 4 Fluorometer, перисталтична помпа, високоскоростна центруфуга 5409000530-5427 R, цифров рефрактометър за морска вода, Fast Prep-24, Classic – високоскоростен хомогенизатор.
Лаборатория „Ихтиология”
Електронни везна Модел EVL 15, KERN EMB 3000-1, електронни ръчни везни WH – A05, Marine Scale UNI System, Sweden, GPS приемник Garmin, пелагични тралове, дънни тралове, комбинирани трални врати, електрофишер SAMUS 725MS, стерео микроскоп NIKON, микроскоп Olympus CX31, техническа везни AXIS АТZ 520.
- Филтрираща система от неръждаема стомана с фунии предназначена за лабораторна работа, свързана с идентифициране и анализиране на микропластмаси в различни матрици.
- Ръчен GPS Qpad X8-CM предназначен за теренна работа и отчитане на точни координати на местоположението за пробонабиране към Секция „Геология и археология на морето“
- Ръчен GPS OMINI A10 CM с стойка предназначен за теренна работа и отчитане на точни координати на местоположението за пробонабиране към Секция „Динамика на бреговата зона“
- Квадракоптер DJI Mavic3 Fly предназначен за провеждане на изследвания, анализ и оценка на макроотпадъци по водната повърхност, както и за установяване на „цъфтеж“ на фитопланктон при масово развитие на потенциално токсични видове
- Прецизна везна с външна калибрация – необходима при лабораторна работа за морски отпадъци
- Сензор за CO2 – закупен с цел измерване на парциален CO2 в морето и също така CO2 на границата в две среди въздух-море.
Геологически институт - БАН
Създадена е през 1953 г. В периода 1978-1994 г. е част от Лабораторията по геотехника на слаби земни основи и терени към БАН, която през 1994 г. преминава отново към Геологическия институт. Изследователската работа се провежда по европейски (БДС EN) и американски стандарти (ASTM).
- Ултразвуков апарат MARK III, James Instruments, САЩ. Използва се за определяне на скорости на разпространение на сеизмични вълни Vp и Vs в скални и почвени образци, в лабораторни условия.
- Преса 60 t. Модел WPM, Германия. Използва се са определяне на якостни показатели на скали (якост на натиск UCS, якост на опън)
- Преса 200 t. UTC-5727.FPR – автоматична натискова преса 2000 kN, в комплект с триаксиална клетка на Хук UTR-0460, UTR-0400 – приспособление за едноосови изпитвания на якост на натиск на образци с диаметър 47 mm и 63,5 mm; UTR-0424 – изпитателен апарат за HQ скални образци с диаметър 63,5 mm (бразилски метод, c UTR-0540). Производител UTEST, Турция.
- Апарат за едноплоскостно срязване тип Маслов. Срязващи касети с диаметър 71,3 mm.
- Апарат за едноплоскостно срязване тип Тейлър UTS-2060.SMPR: Автоматичен срязващ апарат. За изпитване на директно/остатъчно срязване с управляващо устройство U-Touch PRO. Безстепенно задвижване на скоростта от 0,00001 – 10 mm/min чрез серво-мотор. В комплект с касети Ø60 mm (UTS-2066). Производител UTEST, Турция.
- Компресионен апарат. Оборудван с 10 бр. касети с диаметър 71,3 mm. Изследват се компресионни и набъбващи свойства на строителни почви, пропадъчни свойства на льос.
- Конус за пластичност. Полуавтоматичен пенетрационен конус за определяне на границите на протичане на земни проби по EN, модел UTS-0180. Производител UTEST, Турция.
- Апарат за точково натоварване. Дигитален апарат за точково натоварване (Point load), модел UTR-0540, снабден с хидравлична система за прилагане на натиск върху изследваните скални образци. Производител UTEST, Турция.
- Чук на Шмидт (склерометър). Полево определяне на якостни показатели на скали. Производител Proceq, Швейцария.
- Портативен pH метър. Производител Hanna Instruments, Великобритания.
- Високоточни шублери Fervi 1000 (електронен, 2 бр.) и Mututoyo 750 (механичен, 1 бр.).
- Електронни везни Sartorius, точност 0,01 g.
Мрежата за наблюдение на опасни геоложки процеси стартира през октомври 1973 г. с инсталирането на първите мониторингови точки по Северното Черноморие за следене на бавни свлачищни движения в сътрудничество с учени от Чехословашката академия на науките. По-късно – през 1982 г. са инсталирани мониторингови точки в ЮЗ България, където обект на наблюдение са движения по Крупнишката и Струмската разломна зона. През 1990-1993 г. мрежата се развива с инсталация на екстензометри и щифтови марки за следене на скални деформации в района на Мадарския конник. По-късно, през 2013 г. са изградени GNNS станции по Черноморското крайбрежие в рамките на изпълнение на проект от трансграничното сътрудничество между България и Румъния. Заедно с тях са инсталирани 5 екстензометъра и 10 – на щифтови марки.
С цел установяване на връзка между свлачищните движения и количествата валежи започна инсталиране на метеостанции в райони с висока свлачищна активност, като данните се ползват и от локалните агенции по геозащита.
- Екстензометри ТМ71. Механо-оптичен прибор за триизмерно измерване на бавни движения – активни разломи, свлачища и скални деформации. В момента функционират мониторингови точки в Кресненското дефиле (1), Брежани (2), Мадара (3), н. Калиакра (2), н. Емине (1), м. Яйлата (1) и м. Болата (1). Институтът разполага с още 3 апарата, готови за инсталиране.
- Перманентни станции GNSS. Модел Topcon NET G3A. Инсталирани са 5 станции по Черноморското крайбрежие (Шабла, Калиакра, Шкорпиловци, Емине, Ахтопол). Данните се получават в НИГГГ-БАН и ИО-БАН, Варна.
- Метеостанциии TFA-Nexus 37.1075 – 6 бр.; WS 1900 Technoline – 3 бр.; WS 2816; National Geographic 7-in-1 – 1 бр., Bresser 7-in-1 N 9080600 – 1 бр. Целта е да се получат данни за валежи и др. метеорологични данни във връзка с прояви на свлачища, кално-каменни порои, срутища и др. опасни явления. В момента функционират метеостанции на следните места: Оряхово, Брежани (WS 1900); Крупник, Мадара, Каварна, Енчец, Генерал Гешево (TFA-Nexus). Предстоят инсталации в Плевен, Кресненско дефиле, Вардим.
- Хидросонар Garmin Echomap UHD 72. Използва се за изследване на релеф на водни басейни – реки, езера, водоеми, крайморски участъци с дълбочинен обхват до 700 м.
- GPS Garmin Montana 700 + OFRM Lifetime. Високоточен приемник за позициониране на точки, необходим при картировъчни работи и полеви мониторинг.
- Лазерна рулетка:
-
Laser mEssfix, използва се са измерване на щифтови марки (репери) за установяване на хоризонтални движения по пукнатини (свлачищни, срутищни, на инженерни съоръжения). Обхват – до 50 м, точност 2 мм.
-
Trimble HD150 laser distance meter, лазерна рулетка с обхват до 150 м, точност 2 мм. Използва се основно за картиране на опасни геоложки процеси, както и за мониторинг.
-
Trimble HD100 laser distance meter, лазерна рулетка с обхват до 100 м, точност 2 мм. Използва се основно за картиране на опасни геоложки процеси, както и за мониторинг.
- Дронове:
-
Дрон DJI – Mavic 3 Fly More Combo, 5.1 K
-
Дрон Phantom 4 PRO/PRO+
Институт по информационни и комуникационни технологии - БАН
Сървърът за съхранение на данни – Supermicro Super Server 6029U-TRT, се състои от 2 броя процесори Intel XeonGold 5118, всеки с 12 ядра, с 96 GB оперативна памет и 80 TB дисково пространство. Операционната система е преинсталирана с една от последните версии на CentOS – 8.2.
Разположен е в изчислителния център на ИИКТ-БАН, в блок 25А. Наличното дисково пространство е конфигурирано в софтуерен RAID 6 масив, като от него 21 ТB са заделени и конфигурирани така, че да бъдат достъпни за потребителите на НГИЦ от суперкомпютъра AVITOHOL. Резервирани са също 4 сървъра от суперкомпютъра на Авитохол за нуждите на НГИЦ. Мрежовата връзка между суперкомпютъра Авитохол (разположен в блок 8) и Supermicro Super Server 6029U-TRT (разположен в блок 25А) е оптична и е разширена до 10 Gb/s. Това позволява бързо прехвърляне на данни от сървъра на НГИЦ до Авитохол. От сървъра на НГИЦ до партньори/потребители от НГИЦ (НИГГГ-БАН, ИМИ-БАН, ИИКТ-БАН) мрежата е оптична до 1 Gb/s, с възможност за разширение от 10 Gb/s. През последната година са вдигнати две виртуални машини на сървъра Supermicro Super Server 6029U-TRT за нуждите на НГИЦ, които се използват за инсталиране на услуги за обработка и съхранение наГИС данни. Сървърът работи в режим 24/7.
Институт по математика и информатика - БАН
Конфигурирана е инфраструктурата на портала ngic.bg и върху нея са внедрени необходимите компоненти, изграждащи софтуерна система. Създадена е визуална концепция и информационна архитектура, която поетапно се внедрява на сайта. Изгражда се онлайн каталог на услугите, предоставян от партньорите на НГИЦ, с описание на услугите и предоставяне на публичен достъп.
Конфигурирано е пространство за достъп до web-базираната информационна система на НГИЦ, която има за цел предоставяне на данни до различни категории потребители. Информационната система съдържа геопространствени данни за територията на България, които могат да бъдат достъпвани чрез WEB-базирано приложение за визуализация и тематично картографиране.
Данните са организирани в средата на PostgreSQL, изключително мощна RDBMS с отворен код, използвайки разширението PostGIS, за съхранение, обработка и индексиране на геопространствени данни. От 01.10.2024 г. информационната система е достъпна от вътрешната мрежа на НИГГГ-БАН на следния адрес: https://is.ngic.bg. Предстои организирането на оторизиран достъп за партньорите по проекта и външни потребители.
Създадена е услуга, която да позволи на участниците в НГИЦ консорциума да предоставят висококачествени образователни продукти на органи на държавната администрация, бизнес организации, средното и висшето образование.
ИТ решенията, съставящи услугата са съобразени със съвременните тенденции в онлайн обучението и цялостната архитектура на НГИЦ. Създадена и внедрена е Система за управление на обучения (СУО), необходима за предоставяне на услугата.
Софтуерната система е базирана на софтуер за цялостно управление на учебния процес Moodle, с внедрени допълнителни модули за създаване на учебно съдържание H5P и интегрирана система за виртуални срещи Zoom. Системата е оптимизирана от перспективите на сигурност, производителност, възстановяване след срив и са извършени необходимите конфигурации за предоставяне на публичен достъп.
Системата е достъпна на адрес http://elearning.ngic.bg